Golop faluról:
-
Golop Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, Miskolctól 45 km-re található a Szerencs-patak völgytorkolatában,a Somos-hegy lábánál.Ez a 700 lelkes kis település a Zempléni-hegységben a csend és a nyugalom különleges harmoniájával várja Önöket!
Golop a tokajhegyaljai történelmi borvidékhez tartozik, amely 2002-től a Világörökség része !
Levegője tiszta, fekvése szemet gyönyörködtető, bármely pontjáról csodás hegyvidéki panoráma tárul elénk.
Nyugodt pihenést és gazdag kirándulási lehetőségeket nyújt az idelátogatóknak.
Golop története:
Az egykori Abaúj és Zemplén vármegyék határán található Golop, melynek első írásos emléke 1255-ből származik. Ekkor már említik IV. Béla adománylevelében.
A község neve az idők folyamán többször változott, volt Kulup, Gulup, Galop, majd Golop.
Az 1330-as években már temploma is állt.
A Golophy család ősi fészkeként nyilvántartott település 1356-ban az egri káptalan birtoka volt. A török időkben elpusztult, felégették, majd újra benépesült.
A XVIII. század második felében a Vay és Vécsey családok uralták. A XIX. század elején Vay Sándornak volt itt nagyobb birtoka, két kastéllyal, gyönyörű kastélyparkkal.
Golopot jelenleg közel 700-an lakják.
Golop látnivalói:
VAY-KASTÉLYOK
Ó-Kastély
A Golopi Gáspár vármegyei alispán által épített reneszánsz stílusú kastély, a szinte szabályosnak nevezhető alaprajzú elrendezésével, 1590 körül épült meg, mint nemesi lakóhely.
Felújítása megtörtént, magánkézben van,nem látogatható.
Új-Kastély
A különálló, hosszan elnyúló földszintes új kastélyt 1820-ban Vay Miklós építtette klasszicista stílusban.
A kastélyegyüttest gyönyörű őspark övezi, évszázados tiszafákkal, tölgyekkel és platánfákkal. A parkban számos növény és faritkaság is megtalálható.
Római Katolikus templom
Református templom
Somos-hegy
A golopiak hegye, a Somos-hegy egykoron vulkán volt. Magassága 284 m. Kellemes sétaút vezet fel a tetejére, ahol a Nagykőről csodálatos panoráma nyílik a Mád-Tállyai borvidékre. Nevét valószínüleg a a hegyen elterjedt somnövényről kapta. A húsos som erdei gyümölcsfajta, mely nyersen is fogyasztható, de lekvár, szörp, bor, de még pálinka is főzhető belőle.
Kossuth utcai pincesor
A Somost és a környező hegyek vulkanikus talajszerkezetű lejtőit szőlőültetvények borítják. Az itt szüretelt szőlőből készült borok a tokaji borok becsével és értékével bírnak.
Rákóczi-pince
A Somos-hegy oldalától indul és a szerencsi Várban végződik ez a kb. 15-20 km hosszú pince, amelyben Rákóczi idejében lovaskocsival is közlekedtek.
|